Strona startowa Maslice.org  | Strona startowa forum.maslice.org  | Kontakt z nami  | Przywitaj się na Forum  |
Forum mieszkańców maslice.org Strona Główna Forum mieszkańców maslice.org
Forum mieszkańców Osiedla Maślice we Wrocławiu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wysoki poziom Odry 2010
Autor Wiadomość
Michal

Wysłany: Śro 19 Maj, 2010   Wysoki poziom Odry 2010

Wczoraj pojechałem obejrzeć rzekę (dużo wody) i przy okazji sprawdziłem stan tzw wrót Ługowiny czyli wrót na przepuście pod wałem na ul Ślężoujście. Wydaje się lekko 'niedomknięty' pomimo poluzowanej liny.
Dzisiaj kontaktowałem się Inspektoratem Wrocławskim Dolnośląskiego Zarząd Melioracji
i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu i zgłosiłem sprawę. Po 2 godzinach oddzwonili do mnie z informacją, że wczoraj wrota kontrolował ich wykonawca i ich uchylenie jest wynikiem pracy wody. W razie wzrostu poziomu wody po stronie Odry wrota powinny sie domknąć. Pani mówiła też, że z takimi wrotami jest problem z działaniami ludzi - np na Marszowicach jest zasuwa którą regularnie ktoś otwiera i podpiera.
Chyba dobrze było by wrota na Ługowinie sprawdzać w ciągu kilku najbliższych dni (conajmniej ja będę tam zaglądał :-) ) czy nikt nic takiego nie wymyślił u nas. Sprawdzałem na mapie na wroclaw.pl poziomy i duży kawałek osiedla jest na poziomie właśnie tego przepustu więc potencjalne jego zalanie puści wodę.

[ Dodano: Sro 19 Maj, 2010 ]
A i pewnie wiadomo ale z ostatnich wiadomości to kulminacja będzie na Odrze w piątek rano o 6:00

Ostrzeżenia Hydrologiczne IMGW

Informacja UM Wrocławia

Jak macie więcej informacji lub też zdjęcia co się dzieje nad rzeką to piszcie!

Stan wczoraj na 18:30

"Wody przybywa szybciej niż przewidywali hydrolodzy"pisze Gazeta

"Stale podnosi się poziom wody w Odrze. Wodowskaz w Trestnie – w miejscu, gdzie rzeka wpływa do Wrocławia – w środę (19 maja 2010) w samo południe pokazywał 460 cm, a więc o 10 cm powyżej stanu alarmowego.
Prawdopodobnie w piątek przejdzie przez Wrocław fala kulminacyjna. Nie będzie rekordowo wysoka między innymi dlatego, że tym razem stosunkowo niski jest poziom Nysy Kłodzkiej, która wpływa do Odry pomiędzy Opolem i Brzegiem. " podają na
wroclaw.pl

I jeszcze
wskazania wodowskazów na pogodynka.pl. Tam w sekcji "STANY WODY W WYBRANYCH PROFILACH WODOWSKAZOWYCH W DORZECZU ODRY" jest Odra - Trestno czyli wejście rzeki do miasta. Dzisiaj tj w środę o 6 było 450cm przy szacowanym 620cm na piątek rano , 724cm w 1997r. a normalnym ok. 350cm

Stan na 17.44 w środę

[ Dodano: Czw 20 Maj, 2010 ]
dla uzupełnienia linków www.pontony24.pl :-D

"Rzeka w Trestnie, w miejscu, gdzie wpływa do Wrocławia, przekroczyła o 30 cm stan alarmowy i jej poziom wynosił w czwartek (20 maja 2010) o godzinie dziewiątej rano 480 cm.
W Opolu 776 cm (176 cm powyżej stanu alarmowego)
W Brzegu 666 cm (166 cm powyżej stanu alarmowego),
W Oławie 738 cm (178 cm powyżej stanu alarmowego)."

Piszą na wroclaw.pl

Za wroclaw.pl:
"20.05.2010 g. 15:00

SZANOWNI PAŃSTWO,
MPWiK INFORMUJE, że w chwili obecnej nie ma zagrożenia dostaw wody dla miasta Wrocławia. Wszystkie zakłady uzdatniania wody funkcjonują bez przeszkód.
O zmianie sytuacji będziemy Państwa informować. "

Wroclaw.pl, 20 maja 2010 g. 16.50
"Według najnowszych danych IMGW przez Wrocław w dniu 22 maja (sobota) ok. godz. 4.00 zacznie przepływać kulminacyjna fala powodziowa o wysokości 680 cm przy planowanej prędkości przepływu ok. 1900 – 2000 m3/s (w 1997 roku było 3600m3/s). To oznacza, że fala powinna przejść przez miasto utrzymując się pomiędzy wałami."
Ostatnio zmieniony przez Michal Śro 19 Maj, 2010, w całości zmieniany 2 razy  

Ta_Chu

Wysłany: Czw 20 Maj, 2010   

Witam
dostalem ciekawego linka do blogu z informacjami i zdjeciami z powodziowej wody we Wrocławiu i okolicach, Zalapala sie tam tez moja jedna fotka z ujscia Slezy z dzisiaj.

http://wroclawzwyboru.blo...A-ZYWO-cz7.html
Ostatnio zmieniony przez Ta_Chu Pią 21 Maj, 2010, w całości zmieniany 1 raz  

Michal

Wysłany: Pią 21 Maj, 2010   

ciekawe - podaj tego linka

[ Dodano: Pią 21 Maj, 2010 ]

Stan na czwartek 20-05 o 19:00

Stan na piątek 21-05 o 7:50

I jeszcze ogólne ujęcie z wału w piątek 21-05 o 7:50

za wroclaw.pl:
"21 maja 2010 r. godz 08:47
Prognoza stanów wody (I kulminacja fali):
Trestno - 660-680 cm (22.05.2010 godz. 6.00-8.00)
Brzeg Dolny - 960-980 cm (22.05.2010 godz. 18.00-20.00)
Oława - 760-770 cm (22.05.2010 godz. 18.00-20.00)
Źródło: IMGW Oddział we Wrocławiu"

piszą na gazeta.pl :

"Tak się zresztą szczęśliwie złożyło, że niecały tydzień temu mieliśmy szkolenie dla przedstawicieli rad osiedli z zakresy ochrony przeciwpowodziowej, dziś też jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Dlatego jeśli ktoś chce na bieżąco być informowany o zmieniających się warunkach, niech kontaktuje się z radnymi osiedlowymi, oni są najbliżej mieszkańców i są dobrze poinformowani."

Nie jestem pewien, czy dotyczy to także Maślic - nic o tym nie wiem - postaram się dowiedzieć czy RO dostaje jakieś informacje.
Ostatnio zmieniony przez Michal Pią 21 Maj, 2010, w całości zmieniany 3 razy  

Karol

Czy kto sie orientuje jak wyglada zabezpieczenie przed wodą w miejscu, w którym AOW dochodzi do Odry i jazu na Rędzinie ? Budowlancy sie wyniesli , wzmocnili dźwigi workami z piaskiem żeby nie podmyło ale podobno nie wzosili żadnych wałów. Bo jeżeli tam nie ma żadnego wału to woda wzdłuż nasypu jak po sznurku wpłynie na Maslice.

Michal

Koordynatorem p-powodziowym ze strony RO jest Anny Pietrzak (tel 507 318 982, ul. Rolna 16). U niej są także dostępne worki. Wg moich ostatnich informacji piasek ma być wysypywany na rogu Rędzińskiej i Maślickiej, na końcu Rędzińskiej i na rogu Maślickiej i Brodnickiej (za sklepem).
Ostatnio zmieniony przez Michal Pią 21 Maj, 2010, w całości zmieniany 1 raz  

Michal

Co do AOW to nawet jak woda wejdzie wzdłuż budowanej trasy to natrafi na Ślęże w której i tak będzie poziom wody taki jak w rzece - więc kluczowy jest stan wałów na Ślęzie. Dodatkowo tam nie ma żadnego nasypu - od mostu aż za Ślęzę budowana jest estakada. Tutaj jest więcej o budowie, też mapy i zdjęcia: http://obwodnica-wroclawia.pl/

Wg informacji z Centrum Zarządzania kryzysowego piasek powinien być w ciągu najbliższej godziny (jak nikt po drodze nie 'ukradnie' tj nie zatrzyma ciężarówki i nie każe wysypywać).
Ja stawiam na 20 do 40 minut

Jak ktoś potrzebuje to będę na rogu Maslickiej i Braniewskiej przez ok godziny po przywiezieniu piasku i mam ok 200 worków do rozdysponownia. Worki są także u Anny Pietrzak na Rolnej 16 (nr telefonu powyżej).

Stan dzisiaj z 17:30

Widok z wału na Ługowinę w kierunku jej ujścia (tzn tak jak widać płynęła Ługowina zanim Odra nie przejęła terenu):

Wrota na przepuście pod wałem są zamknięte - Ługiwna powoli wylewa po drugiej stronie wału. Ciekawi mnie jak będzie na Al. Śliwowej gdzie Budus budując domy rozebrał kawałek wału na Ługowinie - to po lewej stronie na zdjęciu:

Piasek już jest.

--

[ Dodano: Sob 22 Maj, 2010 ]
Piasek na rogu Maślickiej i Brodnickiej był ok 22:30 i rozszedł się praktycznie od ręki. Potem był kolejny transport. Pomimo braku racjonalnych przesłanek niektórzy zabudowują się nawet na wysokoś 1,5 metra! Pewnie pamięć 1997 jest bardzo silna.

Mam prośbę - jeżeli macie jakieś zdjęcia to wrzućcie tutaj - nie wszyscy bywają nad rzeką a jak można zobaczyć jaka jest sytuacja to bywa uspokajające.

za wroclaw.pl:
"Stan Odry z godz. 23.00, 21.05.2010
Odra w Trestnie, w miejscu, gdzie wpływa do Wrocławia, przekroczyła o 175 cm stan alarmowy i jej poziom w piątek (21 maja 2010) o godz. 23.00 to 625 cm.
w Brzegu 720 cm (220 cm powyżej stanu alarmowego)
w Oławie 764 cm (204 cm powyżej stanu alarmowego). "

za wroclaw.pl:

"Komunikat 22 maja 2010 z godz. 7.00

Informujemy, że właśnie zaczęła przez Wrocław przepływać fala powodziowa, jest ona niższa niż prognozowana; stan wody na Trestnie wyniósł na godzinę 5.00 - 643 cm, dla porównania w 1997 r. maksymalny stan odnotowany na Trestnie wynosił 724 cm. Obecnie sytuacja w mieście jest opanowana, nie ma przerwań na wałach przeciwpowodziowych zarówno na Odrze, jak i Widawie. Występują lokalne przesiąkania, które są na bieżąco monitorowane i w odpowiedni sposób zabezpieczane."
Ostatnio zmieniony przez Michal Pią 21 Maj, 2010, w całości zmieniany 3 razy  

maślak
Site Admin

Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Michal napisał/a:

"Tak się zresztą szczęśliwie złożyło, że niecały tydzień temu mieliśmy szkolenie dla przedstawicieli rad osiedli z zakresy ochrony przeciwpowodziowej, dziś też jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Dlatego jeśli ktoś chce na bieżąco być informowany o zmieniających się warunkach, niech kontaktuje się z radnymi osiedlowymi, oni są najbliżej mieszkańców i są dobrze poinformowani."
Nie jestem pewien, czy dotyczy to także Maślic - nic o tym nie wiem - postaram się dowiedzieć czy RO dostaje jakieś informacje.

podzielam zdanie Michała

...no chyba , ze podobnie jak w innych sprawach, które miały miejsce w RO, cześć radnych jest poinformowana i zostawiła to tylko dla siebie...
Czy dowiedzialeś się czegos Michale?

Stan Odry z godz. 11.00, 22.05.2010

Odra w Trestnie, w miejscu, gdzie wpływa do Wrocławia, przekroczyła o 204 cm stan alarmowy i jej poziom w sobotę (22 maja 2010) o godz. 11.00 to 654 cm.
w Brzegu 705 cm (205 cm powyżej stanu alarmowego)
w Oławie 760 cm (200 cm powyżej stanu alarmowego).

grooby 

Przeszedłem się dookoła budowy przeprawy AOW na Rędzinie.
Sytuacja nie wygląda za ciekawie.

Budowa przeprawy AOW na Rędzinie, za tymi prętami widac lustro wody. Nie udało mi się więcej fotek zrobić, bo mnie pogonili pracownicy budowy.
http://picasaweb.google.c...128574703622034

Na wschód od budowy przeprawy AOW.
http://picasaweb.google.c...128580123155330

Zachodnia strona budowy przeprawy AOW, od ul. Rędzińskiej szykuje się do obrony przed wodą.
http://picasaweb.google.c...128585167520690
http://picasaweb.google.c...128591970662962

Jak tam byłem przyjechała Straż Miejska i zablokowała wjazd na Rędzińską. Przyjechał też samochód z workami z piaskiem.

Dodatkowo na działkach, które są za osiedlem Słonecznym zaczęła pojawiać się woda. Woda nie przelewa wałów, brakuje jakieś 0,5 - 1 m ale wybija studniami.
Ostatnio zmieniony przez grooby Nie 23 Maj, 2010, w całości zmieniany 5 razy  

SpX

jakich dzialkach za naszym osiedlem? mzoesz sprecyzowac? gdzie?

Michal

W odpowiedzi na post Maślaka:
Dowiedziałem się o tyle, że tak było. Ale to wyraźnie miało służyć tylko spokojnemu sumieniu władz miasta bo koordynator w sumie niewiele może: zamawiać worki, piasek i przekazywać interwencje do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Co nie znaczy, że jakoś przyśpiesza reakcje służb miejskich (bo słabo) lub umożliwia sprawne koordynowanie działań (bo czasami CZK odsyła do koordynatora a czasami reaguje na zgłoszenia mieszkańców - stąd np piasek nie tam gdzie potrzeba a tam gdzie mocniej go żądają).

Osobiście oczekiwał bym koordynatora znającego warunki hydrologiczne okolic osiedla, poziomy gruntów i potencjalną drogę wody, sposoby budowania zabezpieczeń, posiadającego 'pod telefonem' wsparcie specjalistów i odpowiednich służb - to takie wizje na bieżąco...

------------------
Woda przesiąka pod wałem Ślęzy za Szkołą dla głuchoniemych, mniej więcej pod linią wysokiego napięcia na wschód od budowanej AOW. Tam są same ogródki, wody na kilkanaście cm (w połowie dnia) a całość jest poniżej zarówno Słonecznego jak i cmentarza Pilczyckiego i szkoły
Ostatnio zmieniony przez Michal Sob 22 Maj, 2010, w całości zmieniany 1 raz  

SpX

tvn24 podalo ze 'na osiedlu maslice i pracze odrzanskie woda prawdpododobnie przerwala waly'

Michal

Problemy o jakich wiem teraz to cofka wody ze Ślęzy przepustem gdzie uchodziła rzeczka Toczek (na bocznej Rędzińskiej, za ADDAC, na dojeździe do budowy AOW) i wybicia kolektora ściekowego w okolicach gimnazjum na Lubelskiej. Ługowina powoli podnosi poziom i sa obawy o jej przelanie się w okolicy skrzyżowania Brodnickiej i Ostródzkiej.

Miasto dość sprawnie dostarcza worków i piasku - nie znam szczegółów gdzie bo od 2h nie jestem w 'ruchu'

Ta_Chu

czy macie info gdzie trza udac sie i cosik pomoc ??? czy te waly za ogordkami nie trzeba wzmocnic?? jestem po 5 godzinach stania w wodzie na kozanowie ale sily na obrone naszych maslic znajde. ;)

SpX

cytat z innego forum: "MAŚLICE: Uwaga, sąsiedzi mówią, że idzie woda od Koziej, radzimy powynosić wszystko z piwnic i garażów, co cenne, o ile jeszcze tego nie zrobiliście. Info z Potokowej."

maślak
Site Admin

drodzy, informujcie że jest utworzony wątek dot. wielkiej wody..
Wasze wpisy mogą byc cenną uzupełniającą informacją.
Na stronie głownej maslice.org zamieścilem juz informację o naszym "blogu" dot. wody na Maślicach..
Spx: z jekiego forum cytowaleś swoje info?
Zamieszczajmy informacje sprawdzone, bo najgorszą sprawa jest panika...
Pozdrawiam i życzmy sobie wytrwałości ...

Odpowiedz do tematu